MANAGEMENT BOARD

Sam Keller, Director
Ulrike Erbslöh, Managing Director

 

 

DIRECTORS' ASSISTANT / RECEPTION

Ljiljana Jovic, Executive Assistant to the Director
Linda Briem, Executive Assistant to the Managing Director / Projects
Mathis Meyer, Project Management Extension Building
Nathalie Francio, Reception
Claudia Santomauro, Reception
Sylvie Felber, Executive Assistant to the Director
Gabriela Dos Santos, Assistant to Managing Director’s Office

COLLECTION / EXHIBITIONS

Dr. Theodora Vischer, Senior Curator
Rahel Schrohe, Assistant Curator
Catherine Iselin, Digital Curator / Research Assistant Collection Catalogue

Dr. Raphael Bouvier, Curator
Christine Burger, Curatorial Assistant

Dr. Ulf Küster, Curator
Dr. Simon Crameri, Library + Provenances

Michiko Kono, Associate Curator
Nadine Koller, Curatorial Assistant

Dr. Anna Szech, Associate Curator

Ioana Jimborean, Associate Curator

ART EDUCATION

Janine Schmutz, Head of Art Education
Daniel Kramer, Art Education
Flavia Mayer, Art Education / Art Lab
Jana Leiker, Assistant Art Education
Julianna Filep, Assistant Art Education

GUIDED TOURS AND GROUP VISITS

Nicola Fässler, Guided tours and group visits
Rebecca Wieland, Guided tours and group visits

PUBLICATIONS

Delia Ciuha, Head of Publications
Franziska Stegmann, Scientific Assistant

CONSERVATION

Markus Gross, Chief Conservator
Friederike Steckling, Conservator
Johanna Elebe, Assistant Conservator

REGISTRAR / Art Handling

Matthias Fellmann, Head of Exhibition Services

Tanja Narr, Registrar Collection
Nora Gassner, Registrar Exhibitions
Nina Schmitz, Assistentin Registrar

Contact Registrar


Ben Ludwig, Head of Art Handling
David Vogt, Art Handling
Michael Babics, Art Handling

Contact Art Handling

COMMUNICATIONS

Silke Kellner-Mergenthaler, Head of Communications
Mirjam Baitsch, Digital Communications / Project Management
Sonja Dörig, Marketing / Advertising
Ana Brankovic, Assistant Communications
Jan Sollberger, PR / Media Relations
Elena Kuznik, Assistant PR / Media Relations

EVENTS & PUBLIC PROGRAM

Angelika Bühler, Head of Events & Public Program
Myriam Rüegsegger, Events & Public Program
Denise Ramsey, Assistant Events & Public Program
Bianca Lauscher, Projects / Guest Management
Blanca Hernandez, Projects / Guest Management

SPONSORING / FUNDRAISING

Michael Arnold, Head Sponsorship / Partners
Charlotte Ernst, Art Club / Sponsorship
Nathalie Meyer, Art Club / Sponsorship
Michael Gass, Young Art Club / Sponsorship

FINANCIAL CONTROLLING

Dorothea Merz, Head of Financial Controlling
Henri Gueth, Accounting
Rita Palmisano, Accounting

LEGAL

Michael Hunn, Head Legal

HUMAN RESOURCES

Daniela Cantoni, Head of Human Resources
Burgi Meyerhans, Human Resources

INFORMATION SYSTEMS

Bruno Anceschi, Information Systems

ART SHOP

Andreas Widmer, Head of Art Shop
Tina Buchen, Purchasing Books & Design
Thomas Jäggi, Purchasing Design
Patrick Bandet, Back Office / Controller
Heidi Lang, Back Office
Gennadi Kesheraschwili, Warehouse Clerk
David Lengweiler, Warehouse Clerk

RESTAURANT

Pascal Steiner, Restaurant Manager
Gabriella Federer, Banquets Manager
Sandra Caminada, Accounting / Human Resources
Nicole Stöcklin, Accounting / Human Resources

SECURITY AND FACILITY MANAGEMENT

ISS Facility Services AG